Okey4.Org Oyun Sitemizde Şuan içerde kişi okey oynuyor.

Okey
Mantar Mevsimi Geliyor
Mantar Mevsimi Geliyor

Türkiyenin Yayla veya köylerinin dağ kesimlerinde yetişmekte olan mantarlar için mevsim artık başlıyor.

Mantarlar çoğunlukla yağmurlu hava olduğunda daha fazla çıkmaya başlar ve ülkemiz’de Son günlerde yağmurların artışı sebebiyle mantarlar artık çıkmaya başladı.

Mantar hastası olanlara müjde!

Piknik yerleri ve çevresinde piknik’e gidildiğinde belkide közün üstünde mantar bile kavurabilirsiniz.

Tatil gününüz veya boş bir gününüz var ise belirli mantar kesimlerine giderekten yani piknik alanların’da çevresine mantar bulabilirsiniz, Eğer şansınız varsa bir kova bile doldurabilirsiniz.

Mantarların bazı türleri çünki göbek göbek çıkmaktadır, Bir göbeğine rastgelmeniz veya bulmanız durumunda ortalama 2-3 kilo mantar çıkartabilirsiniz.

Eğer dilerseniz’de Mantar arayacak durumunuz söz konusu bile değilse artık bunun satıcıları var, Pazar yerlerinde veya internet üzerinden mantar satışı olmaktadır.

Türkiyenin her bölgesinde farklı türde mantar yetişmektedir. Buda ülkemizin mantar yönünden zenginliğinin bir göstergesi olsa gerek diye düşünmekteyiz.

BAZI MANTAR TÜRLERİ

kanlica-mantari-vs-kultur-mantari_541458

Kanlıca Mantarı; Bolunun dağlarında yetişmekte olan mantar türüdür, En leziz mantar türlerinden birtanesidir, Ortalama Şapka Büyüklügü 5-15 cm arasındadır.  Bolu ve pazarında bu mantar türü ortalama Kilosu 15 ila 25 TL arasında satılmaktadır.

tellice

Tellice Mantarı ;  Tellice Mantar türü Yukarıda’da bahsetmiş olduğum bir konu var Eğer tellice mantarı bulmak için piknik arazisi içersinde gezmekteyseniz veya bir arayışdaysanız Size bir müjde, Tellice mantarına rastgelirseniz eğer çoğunlukla göbek göbek çıkmakta olup orada şansınız varsa 1 ila 5 kilo arasında bile çıkartabilirsiniz!

Tellice mantarıyla aynı zamanda pide içi olarak kullanabilir gözleme yapabilirsiniz.

 

kultur mantari

Kültür Mantarı ; Çoğunlukla her mevsim varolan herzaman alarak yiyebilceğimiz bir mantar türü, Çoğunlukla her pazarda bulunmaktadır, Kültür mantarını satın alaraktan mantar sote vb türlerde yemek yapabilirsiniz.

Mantar yerken önerebilceğimiz bazı hususlar ;

1 – İlk Defa Mantar yiyecek iseniz fazla miktarda tüketmeyiniz.

2 – Pişirmeden yemeyiniz. (Çiğ Yemeniz önerilmemektedir.)

ÖNEMLİ NOT ;  Mantar toplarken yanınızda Mantar’dan çok iyi anlayan birisinin bulunması veya bir uzmanın bulunması daha doğru olacaktır, Çünkü zehirli ve zehirsiz mantarları ayırt etmek gerçekten zordur. Yukarıda bilgileri kullanaraktan lütfen mantar toplamayınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİLGİLER
tarafından 26 Nisan 2014 - 20:48 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM SAYISI
Bu Yazı Şuana Kadar 4.772 kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google

Benzer yazılar

Düşüncülerinizi Bizlere Yorum yaparak belirtebilirsiniz.
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
: