Okey4.Org Oyun Sitemizde Şuan içerde kişi okey oynuyor.

Okey
Muhteşem saçlar için
Muhteşem saçlar için

Kabul biraz ihmal ettim sizleri ama kadın olunca hele bir de çalışan kadın olunca an geliyor hiçbir şeye yetişemiyor insan. Yorgunluktan uyuyamaz, mesajlara cevap yazamaz, makyajsız yatağa giremez oluveriyorsunuz… Hele de yıllardır sizinle çalışan evdeki yardımcınızın gitme zamanı gelmiş ise vay geldi çalışan kadının haline. Hem evde, hem işte düzeni korumak ekstra efor, ekstra zaman demek.

Peki neden saçlarım dökülmüş olabilir? Saçlarımı eski sağlığına nasıl kavuşturabilirim?

Saç kaybının en önemli sebeplerinden biri strestir. Böbrek üstü bezlerinden üretilen stres hormonları, vücudun kendini yenileme mekanizmasına ve kafa derisindeki kanlanmaya ket vuruyor. Bunun sonucu olarak da saç kaybı yaşayabiliyoruz. Görüyorsunuz ya aslında tüm hastalıkların temelinde stres yatıyor.

Bunun dışında anemi yani kansızlık, biotin, folik asit ve çinko eksikliği, tiroid bezinin az ya da çok çalışması, kullanılan bazı ilaçlar, diyet, hamilelik, lohusalık dönemi ve mevsimsel değişimler gibi sebeplerle de saçlarımızı kaybedebiliyoruz.

Kimimizin ki ise tüm bu etmenlerin dışında genetiğimiz. Ayrıca saçımıza uygulanan fiziksel ve kimyasal işlemler de saçımızın yapısını bozmakta ve saç tellerinin kırılganlığını artırmakta.

Peki ne yapmalıyım? Acil saçlarımı eski sağlığına kavuşturmak istiyorum.

Öncelikle saçımın beslenebilmesi ve parlak olabilmesi için kendi ürettiği yağa ihtiyacı olduğunu biliyorum. Bu sebeple saçımı her gün sıcak suyla yıkamaktan vazgeçmeliyim. Her gün yerine 2-3 günde bir, sıcak su yerine, ılık su duş almak saçımın ihtiyacı olan yağ dengesini yeniden geri kazandıracaktır.

Duş sonunda, elma sirkesi ile karıştırdığım soğuk su ile saçımı durulamak saç diplerimde şok etkisi yaparak, kan dolaşımımı hızlandıracak, sirke sayesinde saçlarım kesinlikle daha parlak gözükecektir.

Banyodan sonra saçlarımı mümkün olduğunca kendi halinde kurumaya bırakmalıyım. Fön makinaları saç telini ve köklerini aşırı kurutarak saçımın kırılganlığını artırıyor. Banyo sonrası havlu yardımıyla yumuşak hareketlerle saçımın suyunu alarak saçımın ihtiyacı olan nemi almasına izin vermeliyim.

Çalışan bir kadın olarak saçlarımı toplamak pratik gelsede bu dönemde mümkün olduğunca saçlarımın hava almasını sağlamalıyım. Saçlarımın çabuk uzaması ve parlak olması için protein oranı yüksek besinlerden olan tavuk eti ve hindi eti ile yoğun A-C vitamini, demir, folik asit, beta karoten kaynağı ıspanağa beslenmemde yer açmalıyım. Eğer saçlarım kuru olsaydı A vitamini eksikliğimi gidermem gerekecekti.

Saçlarımın dökülmesini durdurmak içinse kahve, alkol, çay ve şekeri hayatımdan çıkarmam gerekiyor. Çünkü biliyorum ki bu maddeler vücudumun demir, çinko ve B vitaminini almasını zorlaştırıyor ve saç sağlığıma zarar veriyor. Ayrıca omega 3 ve biotin takviyeleri de üçer aylık kürler halinde düzenli alındığında saç dökülmesini büyük oranda durduruyor.

Beslenme ve vitamin dengemi düzenledikten sonra evde kolaylıkla hazırlayacağım maskeyi de haftada 2 gün geceleri saçımda bırakmak suretiyle uygularsam, saçlarım çok değil en geç 1 ay sonra eski sağlığına kavuşacaktır.

İşte benim danışanlarıma önerdiğim, saçlarımı onaran ve çabuk uzayıp eski parlaklığına geri kazandıran saç maskem.

1 çorba kaşığı biberiye yağı(kan dolaşımını hızlandırmak için)
1 çorba kaşığı zeytinyağ ve badem yağı (besleyici ve parlaklık verici)
1 çorba kaşığı çam yağı,
1çorba kaşığı bal
1 çorba kaşığı katı hindistan cevizi yağı

Yukarıdaki maddeleri oda sıcaklığında eriyen katı hindistan cevizi yağına karıştırıp, tercihen gece saç diplerimize parmaklarımızla masaj yaparak uygulayıp, bir bone yardımıyla tüm gece saçımızda bırakıyoruz.

Sabah saçlarımızı su ile ıslatmadan kuru halde iken bir miktar şampuanla ovmak suretiyle saçlarımızı yağlardan arındırıp, ardından ıslak yıkamaya geçiyoruz. Haftada 2 gün yapılmasını önerdiğim bu kürle birlikte omega 3 ve biotin kullanımı sayesinde saçlarım daha sağlıklı ve daha çabuk uzayacak. Saç dökülmem duracaktır.

Bir de yeni bir yardımcı bulursam emin olun saçlarım ve ben ahenk ile dans ediyor olacağız.

BİLGİLER
tarafından 14 Mayıs 2016 - 17:48 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM SAYISI
Bu Yazı Şuana Kadar 298 kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google

Benzer yazılar

Düşüncülerinizi Bizlere Yorum yaparak belirtebilirsiniz.
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
: