Okey4.Org Oyun Sitemizde Şuan içerde kişi okey oynuyor.

Okey
SSK Sorgulama, Prim Borcu Sorgulama, BAĞKUR Affı Sorgulama
SSK Sorgulama, Prim Borcu Sorgulama, BAĞKUR Affı Sorgulama

SSK Sorgulama, Prim Borcu Sorgulama, BAĞKUR Affı Sorgulama

Türkiye’de çalışan her vatandaşın bağlı olduğu bir Sosyal Sigorta Kurumu bulunmaktadır. Bu kurumlar iş hayatının yükünü hafifletmek ve insanların iş dünyası içindeki sorunlarını çözüp, insanları devlet güvencesi altında koruma altına almak için kurulmuş kurumlardır. Bu neden dolayıdır ki çalışan insanların tamamının bu kurumlarla alakalı, işleri ve düzenlemeleri gereken evrakları çalışma yaşamı boyunca bulunmaktadır.

Birde çalışan insanları yakından ilgilendiren, emeklilik sistemi bulunmaktadır. Bir sigorta kurumuna bağlı olarak çalışmaya başladığınız günden itibaren, asıl amaç emekliliktir. Seneni doldurduğun zaman emekli olursun ve çalışmadığın halde devlete çalıştığın süre zarfında yatırdığın primler dahilinde maaşa bağlanırsın. Emekli olurken aldığın toplu parada bu sistemin bir parçasıdır. Çalışma hayatımızın içinde kaç iş günü daha çalışacağımızı öğrenmek için ya da prim borcu gibi konuları araştırmak için eskiden bağlı olduğunuz kurumun önünde saatlerce kuyruk beklemek zorunda kalınmaktaydı. Oysa şimdi sadece TC Kimlik Numaranızla tüm bu sorgularınızı internet üzerinden rahatlıkla yapabilmektesiniz.

TC kimlik no ile SSK, SGK vergi borcunuzu öğrenin ve BAĞKUR affı borç sorgulama sistemi girişi öğren. SSK pirim sorgulama, SSK tüm sorgulamalar, SGK işlemleri ve vergi affı gibi tüm merak ettiğiniz konuları internet üzerinden takip edip, öğrenebilirsiniz.

Türkiye’de çalışan kesimin şuan yaşadığı sıkıntıların en başında gelen kaç iş günü daha çalışmam gerekiyor sorusudur. Bununda neden emeklilik sisteminde yapılan değişiklikle birlikte iş günü sayılarının yükseltilmesidir. Bu her çalışanda aynı olmadığı içinde kim ne kadar daha çalışacak tam olarak bilgi sahibi olunamamaktadır. Gerek BAĞKUR olsun gerekse SSK, SKG olsun bağlı olduğunuz kurum da kaç iş günü daha çalışacağınızı öğrenmek için TC Kimlik numaranızla Sosyal Sigortalar Kurumunun sitesine girip sorgu yapabilirsiniz. Ya da E-Devlet imkanlarından faydalanarak yine aynı sorguyu yapabilirsiniz.

Türkiye nüfusu göz önüne alındığı zaman çalışan kesimin %90 dan belki de fazlası bu kurumların güvencesi altında çalıştığını söylememiz mümkündür. Bu güvence altında olan çalışan kesimin emeklilik ve sigorta işlemleri de bir o kadar önemlidir. Bazı durumlarda emeklilik süreleri dolmadan insanlar çalışma hayatından kopmak zorunda da kalabilirler. Bu durumlarda emekli olabilmek için bağlı olduğu kuruma olan prim borcunu ödemek zorundadır. Çünkü gününüz dolmadan çalışma yaşamının içinden kopmanız, sizi bağlı bulduğunuz kuruma borçlu kılacaktır. Bu tarz durumlarda da Prim borcunuzu öğrenmek ve sorgulamak içinde yine internet üzerinden TC Kimlik numaranızla istediğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yine çalışan insanın bağlı bulunduğu kurum tarafından sigorta altına alındığını unutmamalıyız. Yani her hangi bir sağlık sorunu yaşadığımız da kurumumuzun bize sağladığı imkanlar dahilinde hastanelerden bedava olarak faydalanma şansına sahip olmaktayız. Bu ve buna benzer pek çok imkan için bağlı bulunduğumuz kurumda ki prim ve prim borçlarımızı, kaç iş günü çalışacağımızı vs. sürekli olarak takip etmek zorundayız.

 

Tüm Sorgulama işlemlerinizi https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ Adresinden yapabilirsiniz.

BİLGİLER
tarafından 14 Temmuz 2014 - 12:00 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM SAYISI
Bu Yazı Şuana Kadar 1.018 kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google

Benzer yazılar

Düşüncülerinizi Bizlere Yorum yaparak belirtebilirsiniz.
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
: