Okey4.Org Oyun Sitemizde Şuan içerde 82 kişi okey oynuyor.

Okey
İnternetde Bunlara Dikkat Etmeliyiz
İnternetde Bunlara Dikkat Etmeliyiz

Hepimizin artık her kezin bilmiş olduğu gibi hayatımızda İnternet söz konusu 7 sinden 70’ine her kez artık İnternet’de Bazılarımız Tabletleriyle, bazılarımız Laptop ve Masaüstü bilgisayar ile ve bazılarımız’da son zamanlarda oldukça yaygın olan son sistem akıllı telefonlarla giriş yapmaktalar.

Peki İnternet’de dolaşırken nelere dikkat etmeliyiz ?

1 – Bilgisayar veya Mobil telefonunuza kesinlikle daha önceden kullanmadığınız ve güvenmediğiniz yazılım ve programları kesinlikle kullanmamalıyız. İnternet yaygın olduğu kadar virüs ve kötü amaçlı yazılımlarda oldukça son zamanlarda yaygındır bunlara çok dikkat etmeliyiz.

– Güvenlik olarak Bilgisayar veya Mobilinize Antivurüs programları kurabilirsiniz, Bunlardan bazıları ise Kaspersky İnternet Security veya Nod32 veya diğer programlar olabilir, En çok tercih edilen söylediklerimizdir.

2 – Son zamanlarda baya popüler olan reklamlar konusunda oldukça dikkatli olmalıyız. Bilmediğiniz reklamlara kesinlikle tıklamayınız, Sizi kandırmak amaçlı bir çok yol denenebilir, 500. kişisiniz ve Araba kazandınız! vb türden reklamlara kesinlikle kanmayınız. Bunlar sizleri kandırma amaçlı olabilir ve şunu da size belirtebiliriz, Reklamlar konusunda üzerinde sağ köşe’de (i) simgesi yer almaktadır, Üzerine geldiğinizde Google reklamları yazacaktır eğer onu görmekteyseniz o reklam daha güvenlidir, çünkü teknoloji devi GOOGLE reklamları oldukça kendisi taramakta ve incelemektedir.

3 – İnternet Bankacılığına ve Kredi kartlarına Dikkat!

– İnternet Bankacılığı şubesi için şifrelerinizi oldukça güvenilir bir bağlantı üzerinden girmelisiniz, güvenmediğiniz bilgisayar veya mobil üzerinden girmeyiniz.

– Kredi Kartları konusunda ise alışveriş yaparken en çok dikkat etmeniz sitenin güvenli olup olmamasıdır, bunlara oldukça dikkat etmelisiniz.

Peki sitenin güvenilir olup olmadığını nasıl anlayabiliriz ?

chrome-omnibox-4

Yukarıda bulunan resimde Gmail’dede örnek göreceğimiz gibi adres kısmında https:// üstü yeşildir, Bu tür https:// ile yer alan üstü yeşil ile çizili ise bu site bir güvenli demek anlamına gelir. Çünkü bu sitenin SSL Sertifikası bulunmaktadır.

%100 Güvenilir asla diyemeyiz sadece yalnız sitenin SSL Sertifikası bulunması her zaman bir güvenli olmasına işarettir.

– Kredi kart veya ATM Kart şifrelerinizi kesinlikle 3. şahıslarla paylaşmayınız.

– Alışveriş yapacağınız sitenin 3d Secure güvenlik uygulaması olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Eğer alışveriş yapacağınız site 3d Secure güvenliği mevcut ise bu son derece güvenlidir. Çünkü Kart bilgilerini girmeniz doğrultusunda bankanın sayfasına yönlendirilirsiniz ve bankada kayıtlı olan telefon numaranıza onay kodu gelir ve sizin onay kodunu doğru girmeniz durumunda ancak ödeme yapılmış olur ve bu ödeme yöntemi de son derece güvenli olmaktadır son zamanlarda tüm alışveriş siteleri ve daha doğrusu büyük alışveriş sitelerinin %90’i bu uygulamaya geçmiş bulunmaktadır.

4 – Banka şifreleri harici mail hesabı şifrelerinizi ve diğer önemli şifrelerini zede oldukça dikkat etmelisiniz. ve olabildiğince bu konuda bilgisayarınızda günlük tarama yaptırabilir ve şifrelerinizi ekran klavyesi tercih edebilir veya daha güvenli yöntemler kullanabilirsiniz.

5 – Erotik(Adult) içerik siteleri ziyaret etmenizi önermemekteyiz, Çünkü yer alan reklamlara tıklamanız durumunda bazı siteler virüs salgılayabiliyorlar ve bilgisayarınızı tehlikeye atmış olabilirsiniz.

Kısacası internet’de dolaşmak çokta güvenli olmuyor, İnternet’de güvenli olarak dolaşabilmek için oldukça iyi ve profesyonel bir antivirüs programınızı kullanmanızı ve içeriliğini bilmediğiniz siteleri ziyaret etmeyiniz.

 

 

 

 

 

BİLGİLER
tarafından 01 Mayıs 2014 - 04:27 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM SAYISI
Bu Yazı Şuana Kadar 2.526 kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google

Benzer yazılar

Düşüncülerinizi Bizlere Yorum yaparak belirtebilirsiniz.
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
: