Okey4.Org Oyun Sitemizde Şuan içerde kişi okey oynuyor.

Okey
Köşem Sultan Kimdir ve Dizisi.
Köşem Sultan Kimdir ve Dizisi.

KÖSEM SULTAN KİMDİR?

Kösem Sultan, Osmanlı sarayına gelmiş en güçlü Valide sultandır. Hürrem sultandan dahi, daha güçlü bir hükümdarlık sürmüştür. Çünkü Hürrem Sultan Valide sultan olamadan ölmüştür. Oysa Kösem sultan uzun yıllar Osmanlıyı tek başına yöneten bir Valide sultan olmayı başarmıştır.

Kösem Sultan kimdir? 1590 yılında Bosnalı bir ailede doğan Anastasiya Bosna, Osmanlı sarayına hediye edilen bir köledir. Saraya geldikten sonra Müslümanlığı kabul ettiği için Kösem ismini alan bu cariye, güzelliği ve çekiciliği ile tüm gözleri üzerine toplamakta gecikmemiştir. Osmanlı Devletinin başında olan Ahmet, Kösemi görür görmez aşık oldu ve nikah kıyarak eşi yaptı. Kösem evlenir evlenmez ‘’haseki’’ oldu ve haremin başına geçti. Bundan sonrada saray yönetimi Kösem Sulatanın eline geçmiştir. Bir dediği iki edilmeyen Kösem sultan, padişah ölene kadar sarayı istediği gibi yönetmiştir. Ahmet ile Kösem Sultan’ın Ayşe, Fatima, Murad, İbrahim ve Süleyman adlı şehzadeleri doğdu. Sultan 27 yaşında iken vefat etti. Fakat vefatından önce dedesi Kanuni Sultan Süleymanın koymuş olduğu Osmanoğullarının en büyüğü tahta geçer kanunu eşine kaldırttı ve beceriksiz Kösem sultanın gölgesinde olan oğlu Mustafa’yı tahta geçirdi. Bunda ki tek amacı saltanatı sürdürmek ve tahtı tek başına yönetmekti. Fakat oğlu bu Mustafa beceriksizliği yüzünden kısa sürede tahtan indirildi ve yerine 14 yaşında olan ikinci Osman tahta çıkartıldı.

Osman’ın da taht hevesi maalesef ki uzun sürmedi. Kısa sürede yeniçeriler ayaklandılar ve Osman’ı da tahtan indirip tekrar Mustafa’yı tahta çıkardılar. Osman’ı öldüren yeni çeriler, Mustafa ile de sadece 1 yıl 23 gün ülkeyi yönetebildiler. Mustafa başarısızlığı ile tahtan indirildi ve sonunda Kösem Sultanın zamanı geldi. Kösem Sultanın oğlu IV Murat tahta çıkartıldı. Murat tahta çıktığında daha 11 yaşındaydı ve ülke yönetimi her zaman hayalinde olan Kösem sultanın eline geçmiştir. Murat tahta çıktıktan sonra 8 yıl 8 ay ülkeyi Kösem sultan yönetmiştir. Kösem Sultanla birlikte yeniçeri ağaları da ülke yönetiminde aktif olmuşlardır.

Fakat bu yönetim şekli ülkeye bir hayli zarar vermiş ve ülke gerilemeye başlamıştır. Murat gidişatın ülkenin çöküşü olacağını görüp annesini uyarmaya çalışsa da annesine söz geçiremez. Sonunda güvendiği askerleri yanına alır ve Yeni çeri ağası Recep Paşayı idam eder. Annesini de görevden alarak ülke yönetiminden el çektirir. Orduyu yeniden kuran ve yönetimine güvenilir adamlarını koyan IV Murad Bağdat seferine çıkarak orayı ve Musul’u ele geçirdi. Böylece, Osmanlı yeniden gelişmeye başladı.

IV Murat 28 yaşında ülkeyi ayağa kaldırdıktan sonra çok genç yaşta vefat etti. Onun ölümüne herkes yas tutarken bir tek kişi onun ölümünden keyif aldı. Oda annesi Kösem sultandı. Tekrar ülke yönetimi eline geçtiği için oğlunun ölümüne üzülmek bir kenarda dursun, aksine sevinmiştir. Murat’ın ölümünden sonra diğer oğlu İbrahim tahta geçti. Oda 8 yaşında olduğu için yine yönetim Kösem Sultan’a geçti ve ülkeyi kötü yönetimi ile yine dağılma noktasına sürükledi.

Bunu anlayan İbrahim de ağabeyi IV Murad gibi annesini saraydan uzaklaştırma kararına vardı. Fakat bunu gerçekleştiremedi ve annesinin eliyle ölüme gönderildi. İktidarda kalmak ve ülkeyi yönetmek hırsıyla oğlundan kurtulan Kösem 8 ağustos 1648 yılında İbrahim’in yerine tahta 7 yaşındaki IV Mehmet’in çıkmasını sağladı. Kösem sultan kendi verdiği talimatla oğlunu 5 cellatın ellerine bıraktı ve boğarak öldürttü.

Kösem Sultanın torunu olan IV Mehmet, annesinin talimatı ile Kösem sultanı uzak tutuyor ve emirlerini yerine getirmiyordu. Bunu fark eden Kösem sultan bu seferde torununu hedef aldı ve kanlı bir planla onunda ölümüne yol açtı. Sünnet töreni esnasında kan kaybından ölmesini sağlamak için sarayın hekimbaşı ile anlaştı. Fakat bu planı başarıya ulaşamadı. Diğer saray doktorları zorda olsa kanamayı durdurdu ve Sultanı kurtarmışlardır.

Kösem sultan torununun ölmemesi üzerine çok öfkelendi ve onu zehirleme emrini verdi. Bunu öğrenen saray cariyelerinden bir tanesi IV Mehmet’in annesi olan Hatice Turhan’a her şeyi anlattı. Oğlunu kurtarmak ve Kösem Sultan’a işlediği cinayetlerin cezasını ödetmek için  Baş – Lala Uzun Süleyman efendiye: ” Kösem’i artık canlı görmek istemiyorum ” dedi.  Onun talimatı ile odasına giren askerler tıpkı oğlu İbrahim’i öldürttüğü gibi Kösem Sultanı da boğarak öldürdüler. Bu Kösem Sultanın Osmanlı sarayında imza attığı birçok kanlı cinayetinde son bulmasını sağladı. Kösem sultan Osmanlı sarayına gelmiş en hırslı ve entrikalı kadın olarak tarihe geçmiştir. Aynı zamanda da saray yönetiminde en uzun kalan Valide Sultan olmuştur.

 

BİLGİLER
tarafından 18 Temmuz 2014 - 01:01 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM SAYISI
Bu Yazı Şuana Kadar 1.457 kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google

Benzer yazılar

Düşüncülerinizi Bizlere Yorum yaparak belirtebilirsiniz.
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
: